Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kapitola 2. Lektvary, kouzla a majetky

31. 1. 2019

Harry vstal, protože se potřeboval projít. Něco mu uvnitř říkalo, že skřeti nelžou, ale museli, protože jinak by to znamenalo, že Ginny a ostatní Weasleyovi si berou jeho peníze. Grobick vypadal, jako by chtěl něco říct, ale Fireforge zdvihl ruku, aby ho umlčel. Mladý muž si to musí vyřešit sám.

Ginny dostává peníze posledních sedm let a Weasleyovi osm, takže to znamená, že ho okrádají celou tu dobu. Ne, Ginny ne, ona je dokonalá, zašeptal hlas v jeho mysli. Proč ale ten rozruch? Vezme si tu nejdokonalejší ženu na světě, na penězích přece nezáleží. Ale oni si brali z jeho peněz, z peněz, které mu nechali rodiče, aby je použil. Zřejmě má dost peněz a k tomu přežil a má Ginny. Jen pomyšlení na její jméno mu přineslo obraz její sametové pleti a měkkých červených vlasů, které voněly růžemi. Něco bylo zlé, musí tomu přijít na kloub. Weasleyovi mu kradli peníze a Ron s Ginny byli placeni za to, že byli jeho přáteli. Ale co Paříž? Měl by si to všechno vyřešit po svatební cestě. Ne! Něco v něm prasklo, bylo to zlé. Harry se podíval na tři skřety a bylo to, jakoby poprvé viděl, že něco bylo rozhodně zlé.

"Co jste mi udělali?"

"Nic magického, všechno, co jsme vám řekli, je jen pravda."

"Ginny si bere moje peníze, aby jsem byl její přítel, ona, Ron a všichni Weasleyovi," Harry napůl konstatoval a napůl se ptal.

"No, nevím o všech Weasleyových, ale vím, že paní Weasleyová dostává měsíční příspěvek spolu s Ronaldem a Ginervou."

"Myslím, že zůstanu sedět a prodiskutujeme spolu všechny záležitosti dnes."

"No, to je nejvyšší čas! Myslel jsem si, že bychom se k vám nikdy nedostali." řekl Mangus s úšklebkem, který podle Harryho vypadal jako ten Snapeův.

"Lorde Pottere, jestli budete souhlasit, doufáme, že se necháte vyšetřit jedním z našich léčitelů."

Žádní léčitelé, nevěř léčitelům, ozval se tichý hlásek v Harryho hlavě, ale rychle ho umlčel. "Vyšetřit kvůli čemu?"

"Máme podezření, že jste pod vlivem lektvaru lásky."

"No tak moment. Jedna věc je obvinit Ginny z krádeže, ale jiné je obvinit jí z toho, že mi podává lektvar lásky."

"Prosím, lorde Pottere. Jestli doopravdy milujete to děvče, nebudeme stát v cestě a budeme první, kdo vám popřeje hodně štěstí. Ale jestli máme pravdu, mohl byste udělat největší chybu svého života."

Harry o tom chvíli přemýšlel a potom pokýval hlavou. Grobrick bleskově vyběhl z místnosti a vrátil se s vysokou, štíhlou ženou, která měla dlouhé černé vlasy a ostrý nos. Hned mu připomněla Snapea, avšak ona měla příjemný úsměv a byla oblečená v bílem rouchu léčitele.

"Dobré odpoledne, lorde Pottere. Jsem léčitelka Marchacká. Bylo mi řečeno, že potřebujete kompletní prohlídku ještě před svatbou."

Harry nemohl najít svůj hlas a tak jen přikývl.

"Jestli byste si sedl, nemělo by to zabrat příliš mnoho času." léčitelka mávla hůlkou přes Harryho a on se posadil, jako by byl v šoku.

Nakonec řekla: "No, lorde Potter, měli jste zajímavý život. Nikdy jsem se nesetkala s někým, kdo by přežil útok baziliška a nebo někoho, kdo tolikrát trpěl pod cruciatem a je stále v pořádku, a nebo také někoho, kdo přežil dvě smrtící kletby. Z vaší anamnézy by se dala napsat kniha."

Harry se jen usmál; ano, byl to zajímavý život.

"Samozřejmě věřím, že se víc zajímáte o nejnovější události. Vypadá to tak, že jsem nositelem zlých zpráv. Zdá se, že jste pod vlivem několika kouzel, stejně jako dlouhodobého lektvaru lásky. Také máte několik bloků na vaší magii; některé byly pronesené před více jak patnácti lety a poslední mají méně jak dva roky."

"Co bych s tím mohl udělat?"

"Mohli bychom vám podat lektvary působící proti lektvaru lásky, ale může to trvat i měsíc, než zmizí účinky. Zdá se, že se vaše tělo právě snaží dostat z donucujícího kouzla, ale měl byste vyhledat pomoc specialisty, aby tu kletbu zrušil a odblokoval vaší magii. Měl by to být někdo, komu důvěřujete. Stejně, podle mého profesionálního názoru, byste měli odložit svatbu."

"Ne, odložit ne. Zrušit." řekl pevně Harry.

Obrátil se ke skřetům a řekl. "Řekli jste, že toho máme hodně k prodiskutování, takže si myslím, že můžeme začít."

"Ano, myslím, že nejdříve bychom měli dát dohromady vaše lektvary a potom navrhuji oběd. Až potom bychom měli začít, protože to může nějaký čas trvat." řekl Fireforge.

Léčitelka podala skřetovi podrobný popis Harryho vyšetření a předpis na lektvar, který zničí účinky lektvaru lásky a na některé další vyživující a léčivé lektvary. Také mu doporučila, aby zvážil opravení zraku, tak jak to bylo možné ve světě magie. Za méně než deset minut vešel Griphook držíc předepsané lektvary. Po vypití prvního z nich se Harry začal cítit malátně a ospale. Magnus zvedl pohár vody a podal ho Harrymu.

"Myslím, že byste si měl na chvíli lehnout." řekla léčitelka Marchacká a mávla na něho hůlkou.

Skřeti vyčarovali rozkládací pohovku a Harry si lehl zavírajíc oči. O minutu později začal zvracet. Léčitelka k němu rychle přišla a začala mu třít záda, dokud nepřestal. Mávnutím hůlku všechny zvratky zmizeli a místo vonělo jehličím.

"Nebojte se, to byl jen z vašeho těla vyloučený lektvar lásky. Za chvíli byste měl být v pořádku."

Harry si vyčaroval vlhkou hadérku, kterou si utřel tvář a potom použil na svoje ústa čistící kouzlo.

"Říkala jste, že efekt by se měl dostavit až za měsíc."

"Ano, stále můžete pociťovat účinky, když jste ten lektvar užíval nepřetržitě víc jak rok. Je tu důkaz, že jste ho užívali delší dobu, ale na chvíli vám ho přestali podávat."

Harry cítil, jak se mu v hlavě vyjasnilo. Bylo to jako být vyléčeny z nachlazení, o kterém jste nevěděli, že jí máte. Dívajíc se zpětně do minulosti na chvílí, kdy ho Ginny očarovala, nechápal, proč vlastně, ale nyní mu to smysl dávalo. Před tím si myslel, že je gay, protože byl přitahovaný muži, ale potom všechno, na co mohl myslet, byla jen Ginny. Měsíce strávil hledáním vitealů a neměl čas o ní přemýšlet. To muselo být to období, kdy mu lektvar nebyl podávaný. Po závěrečné bitvě na ní opět nemohl přestat myslet, museli mu to začít znova dávat. Chtěl znovu zvracet, ne však z lektvaru, ale z odporu.

Harry byl ze svých myšlenek vytrhnutý, když se ho léčitelka zeptala: "Co si o své snoubence myslíte nyní?"

Harry se snažil myslet na Ginny. Cítil k ní něco víc než k Billovi a Charliemu, byla dobrou známou. Přinejlepším byla Ginny jako jeho malá sestřička, ale necítil žádnou touhu. Necítil k ní žádné romantické city a rozhodně se s ní nechtěl oženit.

Léčitelka odešla, jen co se ujistila, že Harry vzal další lektvary. Nechala ho spolu s její vizitkou říkajíc, že všechno, co se stane mezi ní a pacientem, je přísně důvěrné. Taky mu řekla, aby si nedělal starosti, byla zaplacená skřety a když by někdy v budoucnosti potřeboval její pomoc, vše, co musí udělat, je použít letax.

Grobrick nasměroval Harryho k okrouhlému stolu, kde se objevil lehký oběd. Harry si sedl a vyzval ostatní, aby se k němu připojili. Fireforge mu řekl, že by to bylo v rozporu s dobrou kouzelnickou etiketou, večeřet se skřety, ale Harry na tom trval. Na chvíli mu připomněli Dobbyho. Tři skřeti se na něho podívali s mírným úžasem, když při něm seděli.

Během jídla se Harry zeptal: "Řekli jste, že Weasleyovi dostávali peníze posledních osm let. Nemyslím si, že by Potterovský trezor měl tolik peněz."

"No, lorde Pottere." začal Grobick.

"Prosím, všichni mi říkejte Harry."

Ti tři se na sebe podívali a Fireforge se zlehka uklonil. "Děkujeme za tu čest, Harry."

Harry se usmál. "Jsem to já, komu je ctí. Zachránili jste mě."

"Byla to naše povinnost."

"Takže... jak je to s Potterovským zlatem?"

Grobick odpověděl: "Ano, Potterovi byli poměrně bohatí a měli miliony galeonu zlata. Weasleyovi tedy sotva udělali díru ve vašem majetku."

"Miliony? Ale v mém trezore jsem tolik galeonu neviděl."

"To proto, že máte víc než jeden trezor. Ten, který jste používali byl jeden z vašich svěřeneckých fondů pro vaše potěšení, tak jistě jako na utrácení během vašeho studia. Celkem mají Potterovi patnáct různých trezorů."

"Já mám patnáct různých trezorů?"

"Ne. Řekl jsem, že Potterovi mají patnáct trezorů, vy jich máte více. Sirius vám nechal dalších sedmnáct trezorů a je tam také asi dvacet dalších, menších trezorů, které nechali různí lidé Chlapci, který přežil."

Firgeforge dodal: "Ani nevím, jaký je plný rozsah vašeho bohatství, Harry. Budeme potřebovat udělat jednoduchý krevní test, kterým zjistíme, co přesně vlastníte. Z části je to důvod, proč jste tu osobně."

Mangus se otočil k Fireforgeovi, zašeptal mu něco v divném jazyce a Firefoge kývl na fialově oblečeného skřeta, který vypadal, že mu odlehlo. Mangus se otočil k Harrymu, zhluboka se nadechl a vypadal, jako by se chystal přednést dobře nacvičenou řeč.

"Lorde Pottere, Harry. Důvod, proč se Fireforge pokoušel s vámi setkat posledních osm let je, že jsme byli žádání poučit vás o vašem dědictví a informovat vás o vašich nemovitostech spolu s možnostmi jejich využití. Když zemřeli vaši rodiče, stal jste se posledním čestným Potterem a jako takový se z vás stal lord Potter. Vašim magickým a zákonným zástupcem se stal váš kmotr Sirius Black, který to přijal tu noc. Magicky jste stal jeho dědicem a chráněncem. Avšak Sirius byl následující den poslaný do Azkabanu a vy jste šel k vaší mudlovské tetě. Častokrát jsme měli podezření, že tam byl poslaný záměrně, aby byl pryč od vás a vašeho majetku."

"Cože!"

"No, jak jistě víte, Sirius Black byl poslaný do Azkabanu bez soudu. Nikdy nebyl oficiálně obviněný, tak jako neexistovali důkazy proti němu. Když byl obvinění ze smrtijedství, jeho vlastnictví by bylo zmrazené a nebo při nejhorším propadlo Ministerstvu. To se však nestalo a jeho trezory zůstaly otevřené. Když jeho rodiče zemřeli, tak všechno rodinné bohatství přešlo do jeho vlastnictví. Uvězněný v Azkabanu ho však samozřejmě nemohl využít a jako jeho chráněnec by jste měl automaticky získat přístup k jeho majetku."

"Kdo má kontrolu nad penězi?"

"Albus Brumbál působil ve funkci správce."

"Chcete říct, že Brumbál měl přístup ke všem Potterovským a Blackovským trezorům?"

"Ano."

"Využil je?"

"Poměrně často. Tři Potterovské trezory byly vyprázdněné na financování Fénixova řádu, stejně jako několik milionu galeonů bylo použitých na Brubálové osobní účely."

"Kromě Weasleyových, kdo jiný dostával peníze?"

"Dursleyovi též dostávali měsíční příspěvek a několik členů Řádu dostávalo v průběhu roku různé sumy, ale aby jsme byli fér, nevěřím, že si uvědomovali, že to jsou vaše peníze, co dostávali. Věřili, že byly od Brumbála."

"A Weasleyovi? Kolik dostali?"

"No, dohromady je to něco málo pře sto tisíc. Avšak většina z toho byůa vybraná v posledních osmi měsících a máme podezření, že se částka za dva dny značně zvedne."

"Co tím myslíte?"

"Ze začátku byly výdaje omezené na příspěvky určené různým jednotlivcům a potom byl paní Weasleyové udělený neomezený přístup k jednomu z vašich nejmenších trezorů. Ten trezor měl jen něco okolo 75 tisíc galeonu. Věřím, že poprvé jí byl umožněný přístup na uhrazení škody na autě způsobené vámi. Dokonce i potom paní Weasleyová vybírala částky při zvláštních příležitostech. Stále dostávala příspěvek, ale v případě nouze použila trezor. Dokonce i většina příspěvků pro Ronalda i Ginervu šla do jejich osobních trezorů, ke kterým by dostali plný přístup  po dovršení plnoletosti. Potom v posledních měsících začala naráz vybírat takové množství peněz, jako před tím za rok, jen za jeden den. Před tím byla opatrná, ale za dva dny se její dcera měla stát jednou z nejbohatších žen na světě, takže už dál nemusela být opatrná."

"Neptali jste se, proč by měla mít přístup k jednomu z mých trezorů?"

"V kouzelnických společenských kruzích bylo dobře známé, že jste se přátelil s Weaslovými a Molly Weasleyová rozšířila, že ji považujete za svojí druhou matku. Avšak oficiální důvod jsme dostali od Brumbála, když řekl, že trezor je daný rodině vaší budoucí manželky a že návrh na svatbu pro vás a Ginervu byl dohodnutý mezi vaším opatrovníkem a Weasleyovými."

Harry vyhrkl: "Ale to bylo na konci mého druhého ročníku. Měl jsem dvanáct a Ginny jen jedenáct!"

Fireforge mu řekl, že i když to byla běžná věc, hodně rodin to už dlouho nepraktikuje, ale pár starých rodin stále uzavírá manželské smlouvy pro jejich děti už v útlém věku.

Potom Mangus pokračoval: " Tehdy jsem připomněl Brumbálovi, že tato smlouva nemůže být vykonána bez krvi lorda Blacka a také bez vaší krvi. Brumbál potom přinesl vaší krev a pověděl, že brzy přinese i krev lorda Blacka, ale Sirius utekl a krev nebyla dodaná více jak rok.

Předložená smlouva vykazovala známky omamujícího kouzla a tedy Siriusova krev jí nenavázala při jeho plném vědomí. Smlouva vstoupila v platnost až po vašem pátém ročníku, když se vaším poručníkem stal Albus Brumbál. Ale i potom jsme si všimli malé nesrovnalosti ve vaší krvi a ta by potom nenavázala na smlouvu. Plánovali jsme tak udělat ještě před tím, než se stanete plnoletým a byl byste musel udělat smlouvu sám, ale Brumbál zemřel ještě před  uplynutím této doby."

"Zkoušeli jsme vás kontaktovat mnohokrát v průběhu let, ale dopisy vámi zaslané říkali, že všechny záležitosti přešli na ředitele školy. Potom co zemřel, přešlo zplnomocnění na paní Weasleyovou a v posledním roce na Ginervu Weasleyovou."

Harry ho přerušil: "Já jsem vám nikdy neposlal žádné dopisy a také jsem žádné nedostal, kromě toho posledního týkající se dnešního střetnutí."

"Měli jsme jisté podezření, že je to tak."

"Jak jste mohli jednat na základě jednoduchého dopisu? Neměli byste mít nějaký důkaz o tom, že dopis přichází opravdu ode mě?"

"Na všechny záležitosti jednoduchý list nestačí, vyžaduje to váš magický podpis, který pochází z vaší hůlky. Podezřívali jsme Brumbála, že měl někoho, komu byl umožněný přístup k vaší hůlce, možná Ronald Weasley. Mohlo to být udělané pozdě v noci, když jste spal. Dopisy byly také zapečetěné pečetí Potterů."

Harryho magie začala pulzovat, začínal být naštvaný. Bylo to neuvěřitelné, celý jeho život někdo řídil. Grobrick mu nabídl lektvar na uklidnění. Harry zakroutil hlavou a místo toho si vzal pohár vody.

Když se uklidnil a jeho magie byla opět pod kontrolou, Mangus pokračoval: "Od minulého roku 'vaše' dopisy umožnili Ginervě Weasleyové přístup k trezorům Potterů a Blacků. Na její účet od té doby přišlo víc jak 40 000 zlatých galeonů. V prosinci také přišla do banky s listem, říkajícím o tom, že jste to navrhl vy.

"Ale já jsem to navrhl až na začátku června."

"Ano, teď už to víme, ale dopisy, které přinesla, mluvily jinak. Stálo v nich, že jí byl daný celkový přístup jako budoucí paní Potter-Blackové proto, že Sirius byl vaším poručníkem a tedy oficiálně máte i jeho příjmení. Žádala seznam potterovského a blackovského majetku. V průběhu posledních šesti měsíců připravovala Potter Manor ve Skotsku a utratila skoro půl milionu galeonu vázaných nejen na Potter Manor, ale stejně na několik dalších domů."

"Kolik domů vlastním?"

"Kromě hlavního sídla tam je pár domů patřících Potterům, ke kterým patří i ruiny v Godrikovém dole. Je tam také deset domů Blacků a Black Manor. Lord Sirius Orion Black vám přenechal též některé z domů původně určených pro členy rodiny Blacků, ale protože Sirius byl v Azkabaně, nemohl se postarat o tyto nemovitosti, takže vám budu vrácené."

"Kdo měl dostat ty domy?"

"No, Sirius Black požádal, aby byl jeden z domů daný Remusovi Lupinovi a jeho otec, Orion Black, žádal, že jeden dům má dostat Andromeda, Belatrix a Narcissa Blacková. Další z nich byl určený také pro někoho, kdo nebyl členem rodiny Dean Thomas."

"Dean Thomas?"

"Ano, jeho otec Gary Thomas pracoval jako čarodějnický manažer rodinného panství Blacků a když byl zavražděn smrtijedy, lord Black přísahal, že se postará o jeho rodinu. Proto mladému Thomasovi byl darovaný dům a také i velká suma. Jako vy, i on byl jen malé dítě a Brumbál se stal jeho magickým ochráncem, protože paní Thomasová je mudlorozená. Peníze byly vybrané, ale dům zůstal."

"Jak to, že se ten muž nedostal do pekla vážně nepochopím. Jeho štěstí, že je mrtvý. Musel by mi toho hodně zodpovědět. Ujistím se, že přání lorda Oriona Blacka budou splněny. Vzhledem k tomu, že Belatrix už není, vlastnictví přejde na Draca."

"Jsem si jistý, že si Francii zamiluje, když v jeho vlastnictví je vila ve Francii a s její nedávnou rekonstrukcí musí vypadat skvěle."

"Ginny zrekonstruovala ten dům proč?"
"Podle 'vašeho' dopisu měl být věnovaný jejímu bratru Ronaldovi po vaší svatbě."

"Vysvětlete."

"Ginerva Weasleyová přišla se žádostí, aby vaše domy byly darované různým členům Weasleyovy rodiny a panu Thomasovi. My jsme jí však informovali, že není v její moci tak rozhodnout, když měla jen přístup k vašemu majetku a není možnost měnit ho. Jen tehdy, kdyby bylo její jméno přidané do Potterovské linie a byly byste legálně svoji, by mohla předložit tyto žádosti."

"Takže toto je důvod dnešního střetnutí, přidat ji do Potterovské linie."

"To je oficiální důvod pro to, abychom se k vám dostali. Už dlouho jsme měli podezření, že nevíte nic o tom, co se tu děje a ani o stovkách poslaných dopisů v průběhu roků. Dokonce jsme se pokoušeli dostat se k vám, když jste zůstal v Příčné ulici v létě před nástupem do třetího ročníku. Bývalý správce majetku Potterů Wicknick záhadně zemřel, když se vás snažil najít během prvního týdne, co jste se tu zdržel. Po Brumbálově smrti jsme opět žádali střetnutí s vámi, ale namísto vás přišel vždy někdo z Weasleyů. Ten list, který jste dostal, byl vlastně druhý. Po prvním přišla Ginerva s vaší krví, aby byla přidána do Potterovské linie. Řekli jsme jí však, že to musí být provedené vámi osobně."

"Ve skutečnosti nemohla být vedená jako Potterová před tím, než budete sezdáni, ale my jsme byli zoufalí a chtěli jsme s vámi mluvit ještě před svatbou. Tak jsme lhali."

"Rozumím a jsem velmi vděčný, že jste tak udělali. Chvěji se při pomyšlení na to, co by se stalo, kdyby jsme se vzali."

"Dostala by plný přístup ke všemu, co vlastníte."

"Jsem překvapený, že mě sem nechali přijít samotného a ne se stráží." uvažoval Harry.

"O to jsme se postarali. Proto jsme na střetnutí vybrali dnešek. Věděli jsme, že dnes večer máte zkušební svatební hostinu a tak obě, paní Weasleyová i Ginerva Weasleyová, by měly být zaneprázdněné."

"Také jsme zatlačili na kapitána Kudleyských kanonýrů, aby pozvali Ronalda na trénink. Odpustili jsme ji půjčku, kterou mají v bance výměnou za to, že udrží Ronalda zaneprázdněného na pár hodin. Jednou z podmínek bylo, že požádají Rona dnes ráno tak, aby bylo příliš pozdě najít někoho, kdo by vás tu doprovázel."

"Jak víte, že ostatní z Weasleyových v tom nejsou také zapojení?"

Mangus se na sekundu zastavil, než zvážil odpověď a potom řekl: "Za celé ty roky nepřišel nikdo jiný, aby se dotkl vašeho majetku, anebo aby z nich vybral nějakou sumu. S výjimkou Artura Weasleyho, který přišel pro úvěr těsně před svatbou Williama. Chtěl pomoci dvojici s koupi domu. Avšak z důvodů, které nebudeme zveřejňovat, se spokojit s menší sumou. William původně trval na menším panství, ale rozhodl se pro menší a lacinější Lasturovou vilu. Charles pracuje i během dovolené na ušetření dostatečné sumy na jeho vlastní dům, Percival je velmi ambiciosní a mohl by použít peníze, aby postoupil výše v některých kruzích, ale on ne. A dvojčata jsou dva z nejtěžce pracujících čestných obchodníků, na které jsme kdy narazil. Dvojčata do toho určitě nejsou zapojené."

Fireforge se zasmál: "Dvojčata se mi líbí, skutečně se jim podařilo rozzářit tuto nudnou uličku."

Harry přikývl a zeptal se: "Co teď uděláme?"

Grobrick mávl rukou a všechno se stolu zmizelo.

"Zkusíme přesně zjistit rozsah vašeho majetku," řekl mu Fireforge, když přinesl několik dokumentů a souborů. Vytahujíc něco, co vypadalo jako obyčejný kus pergamenu, to položil před Harryho, když Mungus na pergamen vylil modrý lektvar.

"Tento lektvar je vyrobený skřety a je speciálně navržený pro Gringottovu banku. Když vaší krev vylijeme na pergamen, ukáže nám všechen váš majetek, který máte v naší bance. Jména rodin, které vám po své smrti něco odkázali se ukážou také."

Harry tak udělal a chvíli na to uviděl, jak se na pergamenu objevil dlouhý seznam. Všichni čtyři přítomní se na něho podívali a viděli, že tam je mnoho jmen, která Harry nepoznal. Když ale uviděli jména, které jim neznámé nebyly, zalapali po dechu. Kromě Pottera, Evansové a Blacka tam byly jména jako Pettigrew, Princ, Lestrange, McNair a Morgana. Ale nejpřekvapující bylo jméno v dolní části seznamu.... RIDDLE.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář